OSIS
  • MEDICARE, Ul. J. Mireckiego 13A/ 11, MIŃSK MAZOWIECKI 05-300
  • edu@osis.org.pl

10 podstawowych informacji o implantach dla Pacjentów

Co to jest implant?

Implanty, określane też jako implanty zębowe, implanty stomatologiczne lub implanty dentystyczne, w powszechnej opinii mają zastąpić ząb w przypadku jego utraty. Trzeba jednak pamiętać, że prawidłowo nazwa „implant” dotyczy części zastępującej „korzeń”, czyli stanowi podstawę do odbudowy utraconego zęba. Do implantu „mocowana” jest korona która wizualnie i funkcjonalnie zastępuje utracony ząb.

  1. Implanty zębowe a protezy zębowe?

    Jak wyżej wyjaśniliśmy implant to część zastępująca korzeń zęba (patrz pytanie „Co to jest implant?”) na jego bazie dokonywana jest przez lekarza odbudowa protetyczna w postaci korony. Powszechnie za protezy zębowe uważa się wszelkiego rodzaju odbudowy zastępujące utracony ząb. Mogą być to wyjmowane protezy lub zamocowane na stałe np. na sąsiednich zębach mosty.
    Trzeba jednak podkreślić, że jedynie implant zębowy wraz z koroną może zastąpić funkcjonalnie i estetycznie utracony ząb.

  2. Jaka jest cena implantu?

    Aby odpowiedzieć na to pytanie trzeba się zastanowić co składa się na cenę implantu a raczej na całość odbudowy utraconego zęba. Najprostsza odpowiedź to cena zabiegu implantacji, czyli wszczepienia implantu i wykonania odbudowy protetycznej, czyli korony. Jednak w praktyce pytając o cenę należy zwrócić uwagę na dodatkowe elementy takie jak koszt znieczulenia i koszt wizyt kontrolnych. Kosztem dodatkowym jest też wizyta konsultacyjna oraz koszt diagnostyki obrazowej RTG w postaci tomografii komputerowej CT bądź pantomogramu.

  3. Czy badanie pantomograficzne wystarczy lekarzowi?

    W praktyce przy planowaniu zabiegu implantacji odchodzi się obecnie od pantomogramu na rzecz tomografii komputerowej. Pantomogram jest bowiem zdjęciem płaskim, zaś kość w którą wszczepiany jest implant to struktura przestrzenna. Lekarz otrzymując badanie tomografii komputerowej, zwane badaniem CT, może dowolnie obracać na ekranie obraz szczęk, widzi wszystkie struktury w trójwymiarze (obraz 3D). Na takim obrazie lekarz może zobaczyć dużo więcej niż w przypadku płaskiego zdjęcia, co w efekcie może nas uchronić przed przykrymi niespodziankami w trakcie zabiegu.

  4. Czy wszczepienie implantu boli?

    Sam zabieg implantacji, czyli wszczepienia implantu w kość pacjenta nie boli. Jest przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym. Jednak należy pamiętać, że implantacja jest zabiegiem chirurgicznym ingerującym w nasz organizm. Dlatego po zabiegu może pojawiać się opuchlizna, czy obrzęk a nawet odczucia bólowe utrzymujące się do kilku dni od zabiegu. Dlatego lekarze zalecają po zabiegu przyjmowanie leków zmniejszających tego typu objawy.

  5. Czy po implantacji będę od razu miał nowy ząb?

    Z reguły nie, gdyż po zabiegu implantacji potrzebny jest czas na wygojenie implantu, jego integrację z kością. Z reguły bezpośrednio po wykonanym zabiegu mocowana jest korona tymczasowa imitująca jedynie wygląd zęba. Korona ta nie ma pełnej funkcjonalności zęba ma jedynie walor estetyczny. Odbudowa protetyczna, czyli właściwa korona może nastąpić z reguły po 3-6 miesiącach od zabiegu implantacji.

  6. Jaki implant wybrać?

    Często dzwoniąc do gabinetów w którym chcemy poddać się zabiegowi implantacji dowiadujemy się o nazwie producenta implantu. Sytuację można porównać do rynku motoryzacyjnego na którym występuje wielu producentów i oferowanych jest wiele modeli pojazdów – implantów. Nasz lekarz prowadzący powinien być tą osobą, która dokona wyboru implantu biorąc pod uwagę nasze uwarunkowania i potrzeby. Są bowiem już na rynku zarówno metody jak i implanty pozwalające skrócić czas potrzebny do pełnej odbudowy brakującego zęba lub zalecane szczególnie u osób z tzw. grupy podwyższonego ryzyka do których zaliczamy chorych na cukrzycę, osteoporozę czy palaczy. Pamiętajmy, że to lekarz powinien dokonać ostatecznie wyboru implantów.

  7. Co to są implanty hybrydowe?

    Implanty hybrydowe to jedne z najnowszych implantów na rynku. Powstały jako wynik wieloletnich badań i obserwacji nad zachowaniem implantów w ludzkim organizmie. Podstawową cechą implantów hybrydowych jest połączenie w ich budowie 2 powierzchni, szorstkiej i gładkiej. Więcej na temat ich cech i korzyści z ich zastosowania przeczytacie Państwo na stronie www.implanty-pacjent.pl

  1. Czy każdy lekarz dentysta lub lekarz stomatolog może wszczepić mi implant?

    W Polsce mamy do czynienia z „Ustawą o zawodzie lekarza i lekarza dentysty”. Tym samym nazwa stomatolog stała się nazwą potoczną „ustawowego” lekarza dentysty, który zgodnie z polskimi przepisami może dokonać zabiegu implantacji. Tyle regulacja prawna, trzeba jednak zwrócić uwagę na praktyczne aspekty zabiegu implantacji i związane z nim zagrożenia. Choć implant zębowy staje się powszechną metodą na odbudowę utraconego zęba to sam zabieg implantacji należy do grupy zabiegów chirurgicznych. Dlatego wymaga szczególnej wiedzy i doświadczenia w zakresie chirurgii. Dlatego warto zwrócić uwagę na doświadczenie naszego lekarza dentysty w zakresie implantologii. Sprawdzić czy jego wiedza poparta jest stosownym certyfikatem po ukończonym szkoleniu. Ogólnopolskie Stowarzyszenie Chirurgii i Implantoprotetyki Stomatologicznej OSIS-EDI szkoli i certyfikuje lekarzy dentystów w zakresie umiejętności implantologicznych, więcej na ten temat przeczytacie Państwo pod linkiem: https://osis.org.pl/jak-zdobyc-certyfikat-umiejetnosci/
    Aktualną listę certyfikowanych implantologów znajdziecie Państwo pod linkiem: https://osis.org.pl/certyfikowani-implantolodzy/

  2. Czy o implanty zębowe muszę szczególnie dbać?

    Implanty, podobnie jak w przypadku zębów własnych, wymagają od pacjenta dobrej higieny jamy ustnej. Pacjent musi dokładnie szczotkować zęby, używać nici dentystycznych, tak jak w przypadku zębów własnych. Również tak jak w przypadku zębów własnych regularnie, przynajmniej raz na pół roku, dokonywać przeglądów stomatologicznych. Podczas przeglądów oceniany jest stan implantów i koron, ale także stan całej jamy ustnej. Warto pamiętać o regularnym poddawaniu się zabiegom higienizacji. Trzeba mieć świadomość, że na implanty oraz na odbudowę protetyczną udzielana jest gwarancja, której jednym z podstawowych warunków jest utrzymywanie należytej higieny jamy ustnej.