Człowiek cięgle dąży do doskonałości estetycznej, a konieczność poprawiania wyglądu jest związana z możliwością zdobywania co raz wyższych szczebli zawodowych, finansowych, świadczy o statucie człowieka, jego dbaniu o zdrowie czyli wszystkich niezwykle modnych i pożądanych cechach współczesnego człowieka. Oczywiście wygląd nie wszystko mówi o człowieku, ale zaniedbanie w jego wyglądzie zwykle go dyskryminuje powodując, że środowisko traci do niego zaufanie co znacznie ogranicza możliwości jego rozwoju.
Niezwykle ważną fizyczną wizytówką człowieka jest twarz a w szczególności zęby. Powoduje to zwiększanie popularności leczenia stomatologicznego nie tylko w postaci leczenia zębów ale także uzupełnienia braków zębowych. Przez stulecia rozwoju stomatologii wykonywano różne uzupełnienia estetyczne, jednak były one związane z koniecznością oszlifowywana zębów lub potrzebą ich okresowego wyjmowania (do mycia, czy na noc) co słusznie jest kojarzone z starzeniem się człowieka. Od około 20 lat mamy znacznie nowocześniejszą metodę leczenia – implantologię stomatologiczną. Dzięki jej wielu zaletom (brak konieczności naruszania zębów własnych, stabilność i trwałość nowych zębów, wysoka estetyka, nie trzeba ich wyciągać na noc) metoda ta cieszy się co raz większym zainteresowaniem wśród pacjentów na całym świecie.
Co prawda implanty nie są na całe życie, ale w świetle badań naukowych po około 10 latach aż 90% implantów nadal spełnia swoją funkcję, co w porównaniu do innych metod jest niesamowicie wysokim i korzystnym wynikiem.
Istnieje wiele czynników, które mogą powodować utratę lub uszkodzenie wszczepów, należą do nich zaniki kostne, wtórne odrzucenie implantu, choroby ogólnoustrojowe, patologie układu stomatognatycznego itp. Na niektóre czynniki nie mamy wpływu, na niektóre ma wpływ implntolog, jednak na większość ma wpływ wyłącznie pacjent.
Niezwykle istotny jest wybór systemu implantologicznego. Lekarze przeprowadzający zabiegi zwykle proponują pacjentom konkretne systemy, które posiadają w swoim magazynie, co umożliwia dopasowanie implantu do warunków kostnych pacjenta. Nie wolno kierować się jedynie ich ceną. Należy zapytać implantologa przede wszystkim o zalety medyczne poszczególnych wszczepów. Ważnym czynnikiem zmniejszającym możliwość wtórnego odrzucenia implantu jest zawartość tytanu – materiału najbardziej biozgodnego (bezpiecznego) z naszym organizmem. Nowoczesne systemy implantologiczne mogą mieć nawet 99% zawartości tytanu. Obniżanie się poziomu kości, wystąpienie periimplntitis jest znacznie mniejszym problemem w przypadku zastosowania nowoczesnych implantów z powierzchnią tak zwaną hybrydową. Oznacza to, że implant w swojej dolnej części ma powierzchnię specjalnie przygotowaną do silnego połączenia z kością, natomiast jego górna część jest tak przygotowana aby uniemożliwić penetracje bakterii w głąb tkanek miękkich co skutkuje ograniczeniem periimplntitis i zaniku kości.
Kolejnym czynnikiem, który zwiększa szanse na długie utrzymanie implantów są kontrole lekarskie. Każdy pacjent co 6 miesięcy do 12 miesięcy powinien zgłaszać się do swojego implantologa. Lekarz podczas wizyty ma możliwość ocenić odbudowany ząb oraz okoliczne dziąsło. Konieczne jest także sprawdzenie pozostałych zębów, ponieważ infekcje w jamie ustnej (szczególnie zębów sąsiadujących z implantem) są bezpośrednią przyczyną utraty połączenia implantu z kością.
Ponieważ własne zęby ulegają starciu, przemieszczaniu, są w ich wykonywane plomby, czy są po prostu usuwane powoduje to, że zgryz ulega ciągłym zamianom. Natomiast implanty mnie ulegają ścieraniu czy przemieszczeniu, co w różnym okresie ich użytkowania powoduje iż dochodzi do ich przeciążenia. Ponieważ jest to proces bardzo powolny pacjent sam nie jest w stanie tego zaobserwować, a jest to zjawisko niezwykle niebezpieczne, które może powodować odkruszenie porcelany, odkręcenie korony, złamanie śruby, złamanie implantu lub utratę połączenia implantu z kością czyli niszczy implant.
Jednak najważniejszym i najczęstszym powodem wystąpienia problemów z implantem jest niewłaściwa higiena ustnej. Niestety nadal wśród pacjentów panuje przekonanie, iż implanty są łatwiejsze w obsłudze (nie trzeba ich myć), ponieważ nie powstanie tam próchnica (oczywiście rdza także nie), implanty nie bolą. Niestety nie jest to prawda. Pacjent, który rozpoczął leczenie implantologiczne powinien dbać o nowy ząb tak samo jak o zęby własne. Należy minimum dwa razy dziennie myć zęby szczoteczką (także implant), płukać jamę ustną płynem do tego dedykowanym, stosować nitkę międzyzębową lub jeszcze lepiej irygator wodny. Należy pamiętać, iż implanty są najlepszą atrapą własnego zęba, najbardziej go przypominają, mają zbliżoną wydolność żucia w porównaniu do innych możliwych rozwiązań stomatologicznych, niemniej istnieją pewne różnice.
Przede wszystkim specyficzna budowa i kształt zęba na implancie powoduje, iż bardzo często zalegają w tej okolicy resztki pokarmowe. Koniczynie należy je usunąć, ponieważ powodują zniszczenie dziąsła i powstanie stanu zapalnego. Idealnie nadaje się do tego celu irygator wodny. Jest to urządzenie, które wytryskuje pod ciśnieniem cienki strumień płynu dokładnie oczyszczając w okolicę implantu (także wokół własnych zębów). Można także stosować nitkę międzyzębową, jednak jest to znacznie trudniejsze, pochłania więcej czasu, a nieprawidłowe jej stosowanie może powodować zniszczenie dziąseł.
Kolejną ważną różnicą implant – ząb jest zawsze występujące szpara w dziąśle wokół implantu. Niestety dziąsło nie łączy się z implantem (własny ząb pacjenta nie ma szpary ponieważ łączy się z dziąsłem) co powoduje, iż resztki pokarmowe dość łatwo mogą wnikać pod dziąsło powodując stan zapalny. Ten problem również można rozwiązać w prosty sposób za pomocą irygatora wodnego.
Leczenie implantologiczne jest z całą pewnością najtrwalszą, najskuteczniejszą, metodą odbudowy braków zębowych z obecnie znanych na rynku stomatologicznym. Daje największą wydolność żucia, pozwala uniknąć stosowania protez ruchomych, które kojarzą się pacjentom ze starością, implanty dentystyczne najbardziej przypominają „powrót do własnych zębów”, a dbanie o implanty jest bardzo proste, tylko … trzeba to robić.
Dr Kornel Krasny