OSIS
  • MEDICARE, Ul. J. Mireckiego 13A/ 11, MIŃSK MAZOWIECKI 05-300
  • edu@osis.org.pl

Najlepsze implanty?

Wielkie, stare marki straciły na znaczeniu od czasu jak precyzyjne maszyny produkujące implanty i elementy protetyczne – stały się powszechnie dostępne dla innych producentów. Magia powierzchni szorstkich także blednie w obliczu skali zjawiska ‘periimplantitis’ wokół nich. Najlepsze implanty, zatem, to takie, które najdłużej utrzymają funkcje i estetykę uzupełnień protetycznych (koron i mostów) na nich opartych. Dlatego najnowsze implanty zębowe to Implanty Hybrydowe z gładszą powierzchnią maszynową w górnej części – tak jak sugerował Prof. Dennis Tarnow już 25 lat temu.

Ta powierzchnia maszynowa wykazała, przez ostatnie ponad 40 lat, większą stabilizację kości wokół implantu w przypadku gdy implant odsłoni się (zjawisko periimplantitis). Najnowszą odmianą implantów hybrydowych są hybrydy pokrywane kowalentną warstwą kwasu hialuronowego, co w badaniach na modelu zwierzęcym dawało 2-3 krotnie więcej kości (BIC) w pierwszych tygodniach po implantacji.

 

Pomimo spadku cen samych implantów – Ceny implantów w gabinetach utrzymują się na niezmiennym poziomie od wielu lat i jest to spowodowane m.in. zwiększonymi wymogami diagnostycznymi. Tomografia komputerowa jest teraz coraz częściej wymaganym standardem. Tanie implanty zatem mogą nieść ryzyko nieadekwatnej diagnostyki – szczególnie w trudnych warunkach. Pamiętać należy jednak, że implanty to tylko niewidoczne elementy podporowe i nie zawsze są one konieczne do funkcjonalnej i estetycznej odbudowy uzębienia i odtworzenia uśmiechu. Niekiedy lepszym rozwiązaniem może okazać się wykonanie tradycyjnego mostu – można uzyskać lepszy efekt estetyczny w krótszym czasie, przy mniej inwazyjnym działaniu i mniejszych kosztach.

Zęby w 1 dzień mogą być niekiedy najlepszym rozwiązaniem z medycznego punktu widzenia dającym lepszą prognozę funkcji i estetyki.

Projektowanie uśmiechu umożliwia pacjentowi zobaczenie jak będzie wyglądał z nowymi zębami i umożliwia wybranie ich kształtu i wielkości na samym początku leczenia. Designerska stomatologia rozwija się. Coraz więcej gabinetów stosuje komputerowe symulacje zwane DSD (digital smile design). Oprócz wirtualnych designów implantów do wszczepienia – przedstawia się pacjentowi różne wirtualne designy uśmiechu – zębów.

Następnym etapem są estetyczne i funkcjonalne designerskie nakładki zębowe, których cena jest niewielka ale także niewielka ich trwałość i wytrzymałość.
Pozwalają one jednak dopasować zęby do kształtu twarzy i usposobienia pacjenta z uwzględnieniem harmonii linii i kształtów wg ustalonych kanonów w estetycznej stomatologii.
Pozwalają także funkcjonować w tym nowym designie przez kilka lub kilkanaście miesięcy i mogą być one wstępem do bardziej trwałych, ale i droższych ceramicznych koron, licówek i mostów.
Dzięki konsumenckiemu podejściu stomatologia designerska rozwija się a wizyty u stomatologów nabierają innego charakteru o szerszym wymiarze terapeutycznym i usługowym.